Logo výročí

Výročí má svoje logo

 
Výročí má svoje logo
28. září 2016

Dnes bylo představeno nové logo, které bude provázet celý rok jubilea příchodu salesiánů do českých zemí.

Logo je tvořeno několika prvky, z nichž každý má svůj význam.

Logo 90-05

 

Kruh

kruhKruh je nejjednodušší geometrický tvar. V umění a kultuře je často chápán jako symbol nekonečnosti, dokonalosti, Boha. Kruh je základní stavební prvek loga, stejně jako je Bůh základem veškeré činnosti
salesiánů.

 

Pulz

pulzVelké kruhy ve vlajce tvoří ikonu pulzu – jako na kardiogramu. Je to symbol života, flexibility, dynamiky, ale i mládí (těla i duše). Dokud srdce tepe, člověk žije. Stejně tak Don Bosco žije i v ČR.

Pulz však může být i symbolem zodpovědnosti, protože zvýšený pulz často znamená příznak nemoci. Je třeba se o správný pulz starat.

 

Vlajka

vlajkaUspořádání kruhů představuje vlajku ve větru. Je to vítr, který s vlajkou hýbe. Není statická, ale v pohybu, což je důležité. Vlajka reprezentuje nespoutanost, odevzdanost, aktivní reakci na Boží působení.
Vlajky také zpravidla reprezentují státy. Nejinak je tomu i zde, kde barevné ladění asociuje národní barvy ČR. Vlajka však není zcela explicitní, formální. Naopak, hraje si s barevností, velikostí a rozmístěním prvků tak, aby vyjádřila hravost (salesiánskou a českou obecně).

 

Červený box

červený boxČervená ikona s číslovkou 90, se stylizovanou „stříškou“ salesiánského loga jednoduše připomíná 90. výročí příchodu salesiánů. Tři kruhy reprezentují ty, kteří stojí na počátku salesiánského díla
v ČR. Tyto kruhy se jakoby zrcadlí dál do budoucnosti (ve vlajce), což podtrhuje onen důležitý počátek, směr následného vývoje a bohatého, rozmanitého růstu celého salesiánského díla v čase.
Tvar červeného „boxu“ je také důležitý. Levá a spodní strana jsou zakryté vlnovkou, která asociuje měkkou deku, peřinu, onu něžnost a laskavost - nezbytný prvek salesiánské pedagogiky. Naopak pravý horní roh, který je ostrý, poukazuje na pevné a rozeznatelné hranice, na rozum, který je v symbióze s něhou a laskavostí.

Jsou k dispozici různé verze s textem:

Logo90

Autorem loga je Petr Maliňák.

Zde si můžete stáhnout komentář k logu

A zde je odkaz na jednotlivé formáty